Serdecznie zapraszamy na warsztaty z Mariuszem Sroczyńskim. Tym razem mamy dla Was dwa bardzo ciekawe tematy: “Alternatywne Pchające Dłonie” i “Spacer Yin Yang”, które może praktykować każdy bez względu na poziom zaawansowania.
Miejsce: Mała Sala SP 36 przy ul. Więckowskiego 35
Termin: 19 maja 2018 r. I część 10:00 – 12:00, II część 13:00 – 15:00
Inwestycja:
90 zł – całość,
50 zł – jedna część.
Opłaty można uiszczać bezpośrednio przed warsztatami.
Zgłoszenia przez formularz zgłoszeniowy lub na zajęciach.
Temat I
Od 10:00 do 12:00 – Alternatywne Pchające Dłonie
Pchające Dłonie “Tui Shou” to bardzo ważna część treningu Tai Chi.
Ćwiczenia w parach, które w dawnych czasach były etapem pomiędzy treningiem formy, a treningiem walki, dziś ćwiczone są po to by pogłębić zrozumienie tego, jak na nasze ciało wpływa Tai Chi. Pchające Dłonie dają nam możliwość pogłębienia rozluźnienia, koordynacji, struktury, ale dają też możliwość sprawdzenia naszych reakcji i relacji z drugą osobą/otoczeniem/sytuacją w momencie, gdy wpływają na nas czynniki zewnętrzne, nie zależne od nas. Nauczymy się, jak działać pod presją kontaktu z drugą osobą, jej siłą, zakresem ruchów oraz momentem w którym to robi i zachować spokój, rozluźnienie, przepływ i wszystkie inne cechy Tai Chi.
Każdy styl wypracowuje swoje własne metody ćwiczenia Pchających Dłoni – pojedynczych, podwójnych, w miejscu, w poruszaniu.
Na warsztatach omówimy kilka alternatywnych, unikalnych metod ćwiczenia w parach stosowanych w różnych tradycyjnych stylach: Przylegających Dłoni (Chi Shou), Ugniatających Dłoni (Rou Shou) i Pytających Dłoni (Man Tap Shou). Nauczymy się najważniejszych umiejętności wynikających z takiego treningu: przylegać, słuchać, rozumieć, podążać i odpowiadać na ruch partnera. Ćwiczenia są proste, łatwe do zrozumienia i zastosowania i polecane są na każdym etapie nauki, a nawet osobom zupełnie początkującym.
Temat II
13:00 – 15:00 Spacer Yin Yang
Spacer Yin Yang jest ćwiczeniem z grupy Qigong – chińskich ćwiczeń zdrowotnych.
W Europie Qigong „Spacer Yin Yang” popularyzowany jest przez jednego z wybitnych chińskich mistrzów Qigong, Taiji i Gongfu – Howarda Choya. Ćwiczenie to należące do grupy ćwiczeń Shaolin Qigong tłumaczy wszechstronne zaangażowanie ciała, rolę oddechu, umysłu i wewnętrznej energii w każdej, nawet najprostszej czynności np. spacerowaniu. Dzięki temu ćwiczeniu można bardzo łatwo zrozumieć koncepcje i zasady Qigong: odczuwanie ciała, rolę rozluźnienia, wykorzystanie oddechu, prowadzenie energii oraz zbudować niezwykle ważną dla naszego zdrowia równowagę między siłami Yin i Yang w różnych aspektach naszego funkcjonowania: fizycznym, mentalnym, energetycznym.
Jest to jedno z najprostszych, a jednocześnie niezwykle wszechstronnych i kompleksowych sposobów samorozwoju na różnych płaszczyznach.
W ćwiczenie zaangażowane jest całe ciało, pracując na wszystkie strony i w różny sposób, angażując mięśnie, tkanki łączne, stawy, kości, powięź, itd., poprzez: prostowanie-zginanie (podnoszenie-składanie), otwieranie-zamykanie, rozciąganie-rozluźnianie. Przemiany Yin Yang, którym poddajemy nasze ciało w czasie ćwiczenia manifestują się w zmianie wysokości, kierunków, przenoszeniu ciężaru, faz oddechu, pracy na zewnątrz i wewnątrz ciała. Ciało płynie w fazach Yin i Yang powoli, spokojnie i naturalnie harmonizując się wewnątrz oraz budując i pogłębiając swoją relację z otoczeniem. Jednocześnie jest to bardzo przyjemny spacer w koordynacji
z oddechem. Często podkreśla się rolę spacerowania w profilaktyce, leczeniu i rekonwalescencji, a nawet w procesach twórczych, koncepcyjnych, filozoficznych.
Spacer Yin Yang to całkowicie świadomy spacer i jednocześnie doskonałe pod każdym względem ćwiczenie.