Jak zacząć ćwiczyć Tai Chi

1.Jak mogę zapisać się na zajęcia Tai Chi?
Aby ułatwić Ci decyzję o rozpoczęciu praktyki Tai Chi w naszej szkole przyjęliśmy zasadę, że pierwszy trening jest bezpłatny. Wystarczy zgłosić się 10 minut przed rozpoczęciem zajęć do instruktora i poinformować, że jesteś pierwszy raz. Przyjdź, poćwicz z nami, sprawdź czy ta forma pracy z ciałem jest dla Ciebie, a decyzję o zapisaniu się na zajęcia możesz podjąć później. Grupy początkujące tworzymy dwa razy w roku – w połowie września oraz na przełomie styczeń/luty. Do nowej grupy dołączyć można przez około 1,5 miesiąca od rozpoczęcia nowego kursu. Im dłuższy czas od momentu rozpoczęcia pierwszych zajęć tym może być Ci trudniej, ale często osoby z wcześniejszym doświadczeniem w innych szkołach lub dużą świadomością własnego ciała świetnie radzą sobie i po dłuższym czasie.
By ułatwić naukę w naszej szkole udostępniamy Bezpłatny Kurs Tai Chi i Qigong w którym można zapoznać się z materiałem przerabianym w grupach początkujących. Jesienią zaczynamy od stylu Wudang Tai Chi, a zimą od stylu Yang Tai Chi.
Nie przegap terminu rozpoczęcia zajęć w grupie początkującej – zapisz się do naszego newslettera.

2. Jak przygotować się do zajęć?

Zabierz ze sobą wygodny, niekrepujący ruchów strój. Zegarek i biżuterię najlepiej zostaw w domu. Obuwie powinno być miękkie, wygodne i na płaskiej podeszwie.
Przed rozpoczęciem zajęć poinformuj instruktora jeśli jesteś pierwszy raz, jeśli jesteś w ciąży, a także o wszelkich problemach zdrowotnych.

3. Ile razy w tygodniu powinienem trenować?
Tai Chi można ćwiczyć bez ograniczeń pod warunkiem, że sprawia przyjemność i nie prowadzi do wypalenia. W naszej szkole treningi grup początkujących odbywają się 3 razy w tygodni. 2-3 razy w tygodniu to optymalna ilość zajęć tygodniowo z grupą. Jedne zajęcia tygodniowo również będą wystarczające pod warunkiem, że ćwiczyć będziesz także w domu.

4. Czy Tai Chi mogą ćwiczyć dzieci?
W naszej szkole prowadzimy zajęcia dostosowane do osób dorosłych, ale jesteśmy otwarci jeżeli chcesz zabrać dziecko na własny trening. Może się jednak zdarzyć, że ze względu na wolne tempo w tai chi będzie się ono nudzić. Zajęcia dostosowane do dzieci prowadzone są bardziej dynamicznie oraz wykorzystują dodatkowe intensywne ćwiczenia z innych dziedzin, np. gimnastyki.

5. Czy są jakieś ograniczenia wiekowe?
Tai Chi nadaje się dla każdego. W naszej szkole ćwiczy młodzież, ludzie dorośli i starsi. Tai Chi na każdym etapie może przynieść wiele korzyści. Młodzież oraz dorośli często kierują się możliwością rozwoju osobistego, umiejętności koncentracji, uważności, odprężeniem umysłu i ciała, a także wzmacnianiem i oczyszczaniem organizmu. Ludzie starsi dodatkowo zwracają uwagę na aspekty lecznicze i łagodzące różnego rodzaju dolegliwości.

6. Czy są przeciwwskazania zdrowotne?
Nie ma określonych przeciwwskazań zdrowotnych. Tai Chi jest to niezwykle skuteczna terapia w leczeniu różnego rodzaju urazów i chronicznych schorzeń zarówno fizycznych jak i emocjonalnych. Dlatego regularna praktyka często jest zalecana przez lekarzy, rehabilitantów czy psychoterapeutów. Niemniej jednak jeżeli pozostajesz pod stałym nadzorem lekarza poinformuj go o chęci wzięcia udziału w zajęciach. W indywidualnych przypadkach może okazać się, że nie jest to najwłaściwszy moment na rozpoczęcie praktyki. Pamiętaj także, aby o wszelkich problemach zdrowotnych poinformować instruktora przed rozpoczęciem zajęć. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów podczas treningu przerwij ćwiczenie i zgłoś się do prowadzącego zajęcia.

7. Czy zajęcia prowadzone są również w wakacje?
W naszej szkole zajęcia odbywają się od połowy września do końca czerwca. W okresie wakacyjnym nie prowadzimy regularnych treningów. W tym czasie zapraszamy wszystkich do udziału w letnim obozie, który z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dodatkowo zachęcamy do udziału w wakacyjnych, bezpłatnych spotkaniach prowadzonych przez zaawansowanych uczniów naszej szkoły. Letnie zajęcia odbywają się na świeżym powietrzu w parkach w Łodzi i Warszawie.

5 thoughts on “Jak zacząć ćwiczyć Tai Chi”

 1. Dzień dobry

  Czy prowadzą Państwo zajęcia online?Może jest możliwość zajęć online indywidualnie?

  Jesli tak to proszę o szczegóły (grafik, cennik, platforma)

  Z wyrazami szacunku
  Anna Skrzypek

  1. Dzień dobry,
   stworzyliśmy specjalną stronę z kursami Tai Chi online – kursy.guangfu.pl
   W przypadku treningów lub konsultacji indywidualnych można się kontaktować z nami przez formularz kontaktowy lub telefonicznie.

 2. Dzień dobry,
  czy są zajęcia wakacyjne w Warszawie? Chodzi mi o takie w parkach (gdzie?) :-)
  Interesuje mnie bardzo obóz (osoba początkująca) ale nie mam możliwości samodzielnego dojazdu.

  Pozdrawiam, Aneta

  1. Pani Aneto,
   w tym roku, w okresie wakacyjnym nie przewidujemy regularnych zajęć dla początkujących . Planujemy takie spotkania dla osób, które dotychczas z nami ćwiczyły. Dla osób spoza szkoły zorganizujemy jeden lub dwa bezpłatne warsztaty w parku. O naszych planach wakacyjnych będziemy informować pod koniec czerwca.

   Jeśli chodzi o obóz, to dojazd nie jest problemem, z Warszawy jedzie wiele osób, które zadeklarowały, że mogą kogoś zabrać swoim samochodem.
   My ze swojej strony gwarantujemy pomoc w zorganizowaniu takiego dojazdu.

   Pozdrawiam,
   Radosław Węglarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.