Qigon warsztaty z MIstrzem ZHou Xuan Yun

Chi Kung Czterech Pór Roku w przekazie od Mistrza Zhou Xuan Yun

CHI KUNG CZTERECH PÓR ROKU

HISTORIA:
Qigong (Chi Kung) to tradycyjna chińska sztuka długowieczności i zdrowia,
 które łączy w sobie ruch, odpowiednią, wyciszoną postawę ciała, oddychanie i wizualizacje. Słowo “Qigong” (气功) składa się z dwóch chińskich znaków. Pierwszy znak “Qi” (气) to naturalna energia, która daje nam życie. W tradycyjnej medycynie chińskiej, nasza wewnętrzna energia Qi stymuluje przepływ krwi i sprawia, że organy wewnętrzne funkcjonują prawidłowo. Gdy Qi nie przepływa prawidłowo, pojawia się choroba. Drugi znak “Gong” (功)
oznacza umiejętność, którą rozwija się poprzez długotrwałą praktykę. Poprzez Qigong taoistyczny Czterech Pór Roku rozprowadzamy energię Qi w organizmie, przywracając mu zdrowie. Dzieje się to poprzez harmonizowanie i wzmacnianie energetyki organów wewnętrznych drogą pobudzania meridianów i punktów akupunkturowych z nimi związanych wraz z mięśniami, stawami i ścięgnami połączonymi z nimi energetycznie. Qigong Czterech Pór Roku „Si Ji Gong” stworzył taoistyczny mnich Li Jianzi 灵 剑 子
(239 n.e. – 374 n.e.) żyjący w czasach wschodniej dynastii Jin. Był znawcą astronomii i geografii oraz taoistycznych koncepcji Yin i Yang oraz Wu Xing (5 przemian). Studiował starożytne księgi i podróżował po Chinach szukając mistrzów. Później żył jako pustelnik na Górze Xiao Yao (逍遥 山) w dzisiejszej prowincji Jiangxi. Legenda głosi, że zmarł w sędziwym wieku 126 lat. Qigong Czterech Pór Roku Li Jianzi jest stworzony tak, aby wykorzystać sezonowe przemiany Yin i Yang oraz 5 elementów zarówno w ciele ludzkim, jak i w przyrodzie oraz pomóc nam odpowiednio wzmocnić się energetycznie i przetrwać w danej porze roku.
    

CHI KUNG CZTERECH PÓR ROKU
(opis wzbogacony o dodatkowe informacje, t.j.: pora roku, organ/funkcja energetyczna w ciele najbardziej aktywna w danej porze, żywioł według 5 Przemian, ruch energii w przyrodzie)

WIOSNA – WĄTROBA – DRZEWO – ZIELEŃ – RUCH ENERGII DO GÓRY I NA ZEWNĄTRZ – godz. od 1.00 do 3.00
Przygotowanie

1. Ustaw pozycję odstawiając lewą stopę lub usiądź wygodnie na poduszce.
2. Sprowadź Energię do Centrum
Ruchy

1. Przyciągnij splecione dłonie do klatki. W trakcie wdechu obszernym ruchem poprowadź ręce w przód, spleć palce i przyciągnij splecione dłonie do klatki piersiowej. W trakcie wydechu delikatnie rozrywaj/naciągaj ruchem na boki, oddalając łokcie. Powtórz od 3 do 9 razy.
2. Spleć ręce na szyi. W trakcie wdechu obszernym ruchem poprowadź ręce w górę, spleć palce i umieść spelcione dłonie za głową. W trakcie wydechu delikatnie rozrywaj/naciągaj ruchem na boki, oddalając łokcie, prostując głowę i uwypuklając klatkę piersiową. Powtórz od 3 do 9 razy.
3. Naciśnij dłońmi na uda. W trakcie wdechu obszernym ruchem poprowadź ręce w dół, przysiądź i oprzyj obie dłonie na udach. W trakcie wydechu odkręć ciało w na zmianę, raz w jedną raz w drugą stronę stronę, patrząc w tył, wyciągając głowę i uwypuklając klatkę piersiową. Powtórz na dwie strony od 3 do 9 razy.
4. Naciągaj łuk. (Śledziona – Ziemia – Centrum – Oś) Rozszerz pozycję. W trakcie wdechu obszernym ruchem poprowadź prawą rękę z prawej strony na lewą, a lewą unieś blisko ciała od biodra do klatki piersiowej. W trakcie wydechu przysiądź, wyprostuj lewą rękę z wyprostowanym palcem wskazującym i kciukiem, a prawą naciągnij w tył, zgiętą w łokciu, jakbyś naciągał łuk. Powtórz na dwie strony od 3 do 9 razy.
Zakończenie

1. Sprowadź Energię do Centrum
2. Pomasuj brzuch
Materiał szkoleniowy Mistrza, z krótką historią tego zestawu oraz wersją ćwiczeń na siedząco: https://daoistgate.com/four-qigong-practices-to-welcome-spring/

Charakterystyka wiosny:
Wiosna 
jest pierwszą z czterech pór roku, początkiem odnowy wszechświata. Kiedy nadejdzie wiosna, lód i śnieg topnieją, a energia słoneczna zaczyna budzić się do życia, przyroda zaczyna odradzać się, a życie pulsuje wokół nas. Młode pędy wierzby zaczynają się zielenić, pojawiają się obrazy pełne życia i odnowy. W tym czasie energia Yang w ciele ludzkim również harmonizuje się z naturą, wyrażając się na zewnątrz. Dlatego pielęgnacja zdrowia wiosną powinna uwzględniać charakterystyczne cechy tego okresu – ożywienie i swobodny rozwój. Należy dbać o wewnętrzną energię Yang, aby utrzymać ją w pełni, stopniowo wzmacniając. W codziennym życiu ważne jest zachowanie późnego chodzenia spać i wczesnego wstawania. Po przebudzeniu warto spacerować po podwórzu lub na otwartych przestrzeniach, aby rozluźnić ciało i umysł, w zgodzie z energią wiosny. W diecie należy często dodawać pokarmy wzmacniające, aby wspomóc wzrost energii Yang, unikając wyczerpywania się oraz niezdrowych produktów. To właśnie taka metoda odżywiania się, dostosowana do wiosny. Należy unikać wszystkiego, co może szkodzić lub hamować energię Yang, w tym także niezdrowych nawyków żywieniowych czy stylu życia. Wiosną szczególnie ważne jest chronienie się przed wiatrem i unikanie jego wpływu, gdyż to właśnie w tym okresie jest on najbardziej szkodliwy. Choć wiatr jest obecny przez cały rok, to właśnie wiosną dominuje, a zmienne temperatury mogą sprzyjać różnym schorzeniom. Jeśli nie przestrzegamy właściwych metod pielęgnacji zdrowia wiosną, energia Yang może nie rozwijać się prawidłowo, co może prowadzić do stagnacji i chorób wątroby. W konsekwencji, mogą pojawić się choroby związane z chłodem w lecie, ponieważ brak właściwego odżywienia wiosną wpływa na dostarczenie organizmowi niezbędnych substancji potrzebnych do rozwoju w okresie letnim.

LATO – SERCE – OGIEŃ – CZERWIEŃ – RUCH ENERGII DO GÓRY

Przygotowanie

1. Ustaw pozycję odstawiając lewą stopę lub usiądź wygodnie na poduszce.
2. Sprowadź Energię do Centrum
Ruchy

1. Przechylaj ciało na boki. Przechylaj ciało na boki z wyciągniętą w górę przeciwną ręką. Powtórz od 3 do 9 razy na stronę. Oddychaj spokojnie.
2. Uderzaj dłońmi. W trakcie wdechu podnieś rozluźnioną rękę na wysokość klatki piersiowej. W trakcie szybkiego wydechu przez usta, wyrzuć uderz ręką w przód. Zrób to samo drugą ręką. Powtórz od 3 do 9 razy na stronę.
3. Wyciągaj rękce naprzemiennie w górę i w dół. W trakcie wdechu poprowadź jedną rękę w górę drugą w dół. W trakcie wydechu delikatnie naciągaj. Wróć do pozycji wyjściowej i zamień ręce. Powtórz od 3 do 9 razy na stronę.
4. Podnieś obie ręce w górę i odchyl ciało. (Śledziona – Ziemia – Centrum – Oś) W trakcie wdechu obszernym ruchem poprowadź obie ręce po łuku w górę nad głowę i w tył. W trakcie wydechu delikatnie pogłębij odchylenie i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz  od 3 do 9 razy.
Zakończenie

1. Sprowadź Energię do Centrum
2. Pomasuj brzuch

Charakterystyka lata:
Lato
 to czas gdy energia Yang schodzi, a energia Yin wzrasta. Energia nieba i ziemi łączą się, rośliny kwitną i owocują, przyroda jest bujna i piękna, a klimat jest gorący, pełen życia. Lato jest najbardziej gorącym czasem, ludzie są pełni energii, przemiana materii jest szybka, energia Yang organizmu wydostaje się na zewnątrz, podczas gdy energia Yin pozostaje wewnętrznie. Krążenie krwi i energii jest intensywne, aktywne na powierzchni ciała, aby dostosować się do gorącego klimatu, skóra otwiera pory i reguluje temperaturę poprzez pot. Pielęgnacja zdrowia latem wymaga unikania przegrzania i ochrony przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, jednocześnie dbając o ochronę energii Yang organizmu, aby nie uszkodzić jej nadmiernym wychładzaniem z powodu poszukiwania orzeźwienia. Gorące letnie dni to czas, kiedy główna energia to ciepło, energia ognia, która jest gorąca i rozprzestrzeniająca się, łatwo wyczerpuje energię i wilgoć organizmu. W Księdze Wewnętrznego Piękna cesarzowej wymieniona jest konieczność pielęgnowania energii Yang wiosną i latem. W codziennym życiu należy dbać o sen nocny i wczesne wstawanie, jeść lekkie i pełne pożywienie, unikać zbyt długiego przebywania na słońcu, a poprzez aktywność fizyczną rozładowywać złość, wzmacniając kości i mięśnie, jednocześnie nie dopuszczając do nagromadzenia gniewu w sercu. To właśnie droga do harmonii z letnią aurą. Jeśli nie przestrzegamy zasad pielęgnacji zdrowia latem, energia Yang nie będzie mogła się rozwijać prawidłowo, co może prowadzić do pustego serca i chorób jesienią, ponieważ słaby fundament letniej pielęgnacji przekłada się na słabą zdolność organizmu do adaptacji w okresie jesieni.

JESIEŃ – PŁUCA – METAL – BIEL/SZAROŚĆ – RUCH ENERGII DO ŚRODKA

Przygotowanie

1. Ustaw pozycję odstawiając lewą stopę
2. Sprowadź Energię do Centrum
Ruchy

1. Wyciagaj splecione ręce w górę. Splecione dłonie wyciągnij w górę i skręć ciało w bok (wdech). W czasie wydechu wyciągaj w górę i opuść obszernie w dół. Powtórz od 3 do 9 razy.
Sprowadź Energię do Centrum.
2. Pochyl się w przód i zakołysz ciałem. Spleć dłonie na szyi, przechyl się w przód (wdech). W czasie wydechu zakołysz talią na boki cztery razy. Za piątym razem wróć do środka i wróć do pozycji wyprostowanej. Powtórz od 3 do 9 razy.
Sprowadź Energię do Centrum.
3. Oklepuj nogi. Zrób głębszy wdech i wstrzymaj oddech. Oklepuj nogi od pośladków zewnętrzną stroną w dół i wewnętrzną stroną w górę. Zrób dwa/trzy okrążenia, wyprostuj się i zrób głębszy wydech. Powtórz od 3 do 9 razy.
Sprowadź Energię do Centrum.
4. Naciskaj na czubek głowy. (Śledziona – Ziemia – Centrum – Oś). Spleć dłonie i połóż na czubku głowy (wdech). W czasie wydechu naciskaj dłońmi na czubek głowy, a czubkiem głowy (całym ciałem) pchaj w górę. Końcówkę wydechu zostaw na powrót do pozycji wyjściowej. Powtórz od 3 do 9 razy.
Zakończenie

1. Sprowadź Energię do Centrum
2. Pomasuj brzuch

Charakterystyka jesieni:
Jesień
 to czas dojrzałości wszystkiego. Złote wiatry powoli nadchodzą, pogoda staje się chłodniejsza, a energia ziemi staje się czysta i jasna. W tym sezonie powinniśmy wstawać wraz z kurami i kłaść się o zmierzchu. Ważne jest zachowanie spokoju umysłu, wewnętrznej równowagi, unikanie pośpiechu i nerwowości, aby harmonijnie dopasować się do energii jesieni, która jest surowa i oczyszczająca. Koncentracja myśli pomaga utrzymać równowagę wewnętrzną, co wpływa na równomierne funkcjonowanie energii płuc, co jest kluczowe dla dostosowania się do jesieni. Jeśli nie przestrzegamy zasad pielęgnacji zdrowia w jesieni, energia Tai Yin nie będzie mogła się odpowiednio skupić, co może prowadzić do stanu niepokoju i schorzeń płuc. Gdy płuca zostaną uszkodzone, zimą mogą pojawić się przewlekłe schorzenia układu oddechowego. Ponieważ fundamenty pielęgnacji zdrowia jesienią są słabe, zdolność dostarczenia energii na zimę również jest ograniczona.

ZIMA – NERKI – WODA – CZARNY/CIEMNOGRANATOWY – RUCH ENERGII W DÓŁ

Przygotowanie

1. Ustaw pozycję odstawiając lewą stopę lub usiądź wygodnie na poduszce, na łóżku….
2. Sprowadź Energię do Centrum
Ruchy

1. Chwyć za stopę. W trakcie wdechu chwyć oburącz za stopę splecionymi palcami i napnij. Wstrzymaj oddech. Po paru sekundach póść i zrób wydech. Powtórz od 3 do 9 razy.
2. Chwyć za krawędź stopy. W trakcie wdechu chwyć oburącz za zewnętrzną krawędź stopy i napnij. Wstrzymaj oddech. Po paru sekundach póść i zrób wydech. Powtórz od 3 do 9 razy.
3. Zbliż łokieć i kolano. W trakcie wdechu chwyć ręką za głowę i przyciągnij łokieć do kolana. Napnij i wstrzymaj oddech. Po paru sekundach póść i zrób wydech. Powtórz od 3 do 9 razy.
4. Wyciągaj ręce w górę. (Śledziona – Ziemia – Centrum – Oś) W trakcie wdechu wyciągnij proste ręce w górę. W trakcie wydechu naciągnij całe ciało. Końcówkę wydechu zostaw na powrót do pozycji wyjściowej. Powtórz od 3 do 9 razy.
Zakończenie

1. Sprowadź Energię do Centrum
2. Pomasuj brzuch
Materiał szkoleniowy Mistrza, z krótką historią tego zestawu oraz wersją ćwiczeń na siedząco: https://daoistgate.com/4-simple-qigong-exercises-to-get-you-through-the-winter/

Charakterystyka zimy:
Zima
 jest porą, gdy życie natury ukrywa się i uśpienie, woda zamarza, ziemia pęka od mrozu. Ludzie powinni unikać rozpraszania energii yang, należy wcześnie kłaść się spać i późno wstawać (wstawać po wschodzie słońca, kłaść się spać po zachodzie), zachowując umysł w stanie skupienia i spokoju. Dieta powinna być bogata w pożywienie, unikać zimna i dążyć do ciepła. Nie wolno odsłaniać skóry na zewnątrz, unikać nadmiernego pocenia się, zachować energię yang, nie dopuszczając do jej rozproszenia. To właśnie sposób pielęgnowania zdrowia, odpowiedni dla zimy. Jeśli działamy w sposób sprzeczny z energią zimy, to energia yin nie może się ukryć, co prowadzi do osłabienia funkcji nerek. Wraz z nadejściem wiosny mogą pojawić się schorzenia takie jak chłoniak, ponieważ słabe fundamenty ukrywania się zimą prowadzą do ograniczonej zdolności pielęgnacji zdrowia wiosną.

Materiał opracowany przez Mistrza Zhou Xuan Yun i Mariusza Sroczyńskiego


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.