Rafał Szulkowski - kula Tai Chi

Warsztaty Tai Chi z Rafałem Szulkowskim 26.05.2024

UWAGA!
Warsztaty odwołane.

Termin:

26 maja 2024 r. od 10:00 do 17:30

Miejsce:

sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej nr 223 przy ul. Jana Kasprowicza 107 w Warszawie,
Link do mapy tutaj

Tematy:

 • Chi Kung Kuli Tai Chi (od 10:00 do 12:00), 
 • Podstawy treningu z mieczem (od 13:00 do 15:00),
 • Pchające dłonie i zastosowania (od 15:30 do 17:30).

Cena:

– 120 zł – jeden blok,
– 230 zł – dwa bloki,
– 340 zł – trzy bloki.
Zapłacić można gotówką na miejscu.

Warsztaty te są przeznaczone dla wszystkich chętnych bez względu na poziom zaawansowania. Ponieważ tematy te są bardzo uniwersalne zapraszamy też osoby które praktykują inne formy pracy z ciałem i sztuki walki.

Zapisy przyjmujemy do 23 maja (godzina 14.00) przez formularz dostępny poniżej. Ilość miejsc jest ograniczona.


JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ

 Na trening z Kulą prosimy przynieść piłkę (piłka do kosza, siatki, nogi). Mamy też kilka piłek do wypożyczenia na miejscu. Na trening z mieczem prosimy przynieść swój miecz, a jeśli nie macie, udostępnimy Wam nasze. No i oczywiście strój treningowy, buty na zmianę i coś do picia

Opis treningu z kulą

Ćwiczenie z Kulą Tai Chi jest klasyczną chińską metodą treningową, wykorzystywaną w wielu starożytnych systemach ruchowych. Uznawane jest za jedno z najważniejszych ćwiczeń jakie powinien praktykować adept Tai Chi, aby uzyskać biegłość w tej wewnętrznej sztuce. Służy zarówno rozluźnieniu, wzmocnieniu jak i koordynacji. Odpowiednio dobierając wagę kuli można skupić się na wzmocnieniu mięśni pleców, klatki piersiowej, ramion i nóg (kula cięższa) lub rozluźnieniu, koordynacji górnej i dolnej części ciała, pracy klatki piersiowej i kręgosłupa (kula lżejsza). Trening Kuli Tai Chi wzmacnia również krążenie Chi tzw. Dużym Obiegiem. Istnieje dużo odmian, metod i form treningu z kulą. Ćwiczy się z kulą wielkości piłki do koszykówki (lekką lub cięższą, np z drewna, metalu, kamienia), solo i z partnerem. Można ćwiczyć bez kuli, wyobrażając sobie, że trzymamy ją w dłoniach. Ćwiczy się toczenie kamiennej kuli położonej na płaskiej powierzchni lub z dużą kulą przy powierzchni pionowej – np. ścianie. Mistrz organizacji YMAA – dr Yang Jwing Ming, usystematyzował najważniejsze sposoby treningu z kulą. Powstał jeden przejrzysty system, którego poszczególne etapy poznacie na warsztatach. IRafał uczył się trechnik z kulą bezpośrednio od Mistrza Yanga, będąc jego uczniem prawie 30 lat.

Opis treningu z mieczem

Kilka słów od Rafała na temat treningu z chińskim Mieczem (ang. sword; chiń. jian): “Na zajęciach/warsztatach z mieczem przekazuję moje podejście do tej broni, czyli doskonalenie umiejętności posługiwaniem się mieczem jako prawdziwej sztuki walki, dlatego część zajęć zawsze opiera się na interakcji z partnerem, zaczynając od prostych pojedynczych technik, kończąc na rozbudowanych formach walki. Oczywiście trening z mieczem traktuję jako swoiste przedłużenie naszych rąk, co sprawia że poprawiamy swoja koordynację, wymuszona jest lepsza struktura ciała oraz poprawia nasze skupienie na prowadzeniu w tym przypadku ostrza miecza. Jest powiedzenie: “Miecz porusza się jak feniks” co można tłumaczyć, że techniki jego są bardzo finezyjne, piękne a zarazem stosunkowo trudne do opanowania. Na szczęście u Nas na warsztatach stosujemy unikalną metodykę, dzięki temu możecie w sposób bezpieczny jak i skuteczny wejść w świat posługiwania się chińskim mieczem. Warsztaty obejmą naukę i korektę podstawowych technik miecza zarówno Shaolin jak i Taiji bez względu na styl. W miejscu i w poruszaniu. Nauczymy podstawowych form walki miecza oraz wprowadzenie do ćwiczeń rutynowych związanych bezpośrednio z sekwencjami miecza. Zajęcia są dla osób z każdym poziomem zaawansowania. “

Opis treningu pchających dłoni

Kilka słów od Rafała na temat treningu Pchających Dłoni: “Pchające Dłonie (Tui Shou) są jedną z najważniejszych praktyk stosowanych w tradycyjnym Taichi. Pozwalają poprzez pracę z partnerem zrozumieć najważniejsze zasady (wzory) stosowane w wewnętrznym treningu: Są nimi Osiem Bram (Ba Fa): Odparowanie, Zawinięcie, Nacisk/Ścisk, Pchnięcie, Pociągnięcie, Rozdzielenie, Łokieć, Zderzanie oraz Pięć Kroków (Wu Bu): Do przodu, Do tyłu, Spójrz w lewo, Spójrz w prawo, Zachowaj Centrum. Trening zostanie podzielony na naukę i analizę pojedynczych i podwójnych pchających dłoni, z których wyprowadzimy Centrowanie (ochrona swojego centrum i przejęcia kontroli na centrum/równowagą partnera treningowego). W ostatniej części zajęć przyjrzymy się wspólnie koncepcji zastosowania konkretnych technik podczas praktyki pchających dłoni ze szczególnym uwzględnieniem chińskiej sztuki kontroli i przechwytu (Qin Na) zwanymi powszechnie dźwigniami. Trening z partnerem pozwala Nam rozwinąć umiejętności poprawnej neutralizacji, pracy ciałem, słuchania i podążania, dzięki czemu jesteśmy wstanie na dużo wyższym poziomie wykonywać i rozumieć techniki Taichi. Regularne zajęcia Pchających Dłoni podnoszą bardzo jakoś naszej Sekwencji Solo jak i Formy Podwójnej Taichi.”

Prowadzący

Warsztaty poprowadzi Rafał Szulkowski – Trener II klasy Sportu Wushu, licencjonowany Sędzia San Da/Qingda Polskiego Związku Wushu, Instruktor Shaolin (4 Duan), Instruktor Taijiquan (2 Duan),  Instruktor Bulgarian Bag I i II stopień – Suples Fit, Instruktor Kettlebell PSKiF metody Hard Style. Studiował na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku na kierunku Wychowanie Fizyczne ze specjalnością – sportowa odnowa biologiczna z fizjoterapią, oraz studiował w Wyższej Szkole Zdrowia na kierunku Fizjoterapia (licencjat). Od 25 lat prowadzi Szkołę Tai Chi i Kung Fu w Trójmieście.
https://www.youtube.com/watch?v=k6rSmjj1xZ0

Czekamy na Wasze zgłoszenia, pozdrawiamy, zapraszamy i do zobaczenia.

Organizatorzy: Radosław Węglarz (Szkoła Tai Chi Guangfu) i Mariusz Sroczyński (Tai Chi Szkoła Taijiquan Mariusza Sroczyńskiego)

2 thoughts on “Warsztaty Tai Chi z Rafałem Szulkowskim 26.05.2024”

 1. Donata Szczepankowska

  Dzień dobry .
  Domyślam się ze zajęcia są dla osób już z jakaś wiedza :)
  Czy będą odbywać się może spotkania dla osób kompletnie początkujących :) ?
  Pozdrawiam
  Serdecznie
  Donata

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.