Zapalenie stawów: tai chi uśmierza ból

Praktykowanie tai-chi ma zmniejszać ból oraz poprawiać ogólne samopoczucie osób cierpiących na zapalenie stawów  (reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów), według badaczy amerykańskich. Próba była przeprowadzona na 354 pacjentach, cierpiących na różne choroby reumatyczne. Połowa z uczestników praktykowała przez 8 tygodni kursy inicjacyjne do tai-chi – 2 sesje tygodniowo.

Inni natomiast, czyli grupa kontrolna, przestrzegała jedynie tradycyjnego leczenia medycznego, w oczekiwaniu, aż badanie się skończy i będzie mogła wziąć udział w tym samym programie tai-chi, co grupa pierwsza. 

Rezultaty wykazują, że w porównaniu do uczestników z grupy kontrolnej, uczestnicy z grupy aktywnej odczuwali mniej bólu i mniej zmęczenia po 8 tygodniach praktykowania tai-chi. Cierpieli oni również mniej z powodu zesztywnienia stawów.

Autorzy badania potwierdzają, że w okresie trwania projektu, kursanci tai-chi donosili także o lepszym ogólnym samopoczucia, a także wykazywali oni lepszy zmysł równowagi niż pacjenci z grupy kontrolnej.
Podkreślmy jeszcze, że w trakcie tej próby klinicznej, pacjenci, których mobilność była zredukowana, mogli ćwiczyć tai-chi w pozycji siedzącej, a mimo wszystko odnieśli z tego takie same korzyści, jak pozostali.

Artykuł pochodzi ze strony: www.biomedical.pl

Tekst jest oparty na badaniach naukowych:

Callahan L, Shreffler J, et al. Tai Chi relieves arthritis pain, improves reach, balance, well-being. University of North Carolina School of Medicine, États-Unis, Novembre 2010. [Présentation lors du congrès scientifique annuel de l’American College of Rheumatology à Atlanta, le 8 novembre 2010]. Étude à paraître.

Dokładne źródlo tej informacji zamieszczone jest tutaj:
http://www.passeportsante.net/fr/Actualites/Nouvelles/Fiche.aspx?doc=arthrite-pratique-tai-chi-soulagerait-douleur_20101116