wachlarz tai chi mariusz sroczyński

Wachlarz Tai Chi z Mariuszem Sroczyńskim

Serdecznie zapraszamy do udziału w cyklu warsztatów “Wachlarz Tai Chi” podczas których będziecie mieć możliwość poznania  formy Tai Chi Kung Fu Fan 52.

Zajęcia prowadził będzie Mariusz Sroczyński, jeden z najbardziej znanych i cenionych instruktorów Yang i Wudang Tai Chi w Polsce.

Na ten moment ustalone są terminy:

  • 10 listopada 2018
  • 8 grudnia 2018

O kolejnych datach warsztatów z cyklu Wachlarz Tai Chi poinformujemy Was najpóźniej na początku stycznia.

Miejsce: sala przy ul. Więckowskiego 35

Cena: 100 zł
Opłat można dokonywać bezpośrednio przed warsztatami lub na naszych regularnych treningach.

Godziny: 14:00 – 20:00 (z ok. godzinną przerwą od 16:30 do 17:30)

Zgłoszenia przez formularz zgłoszeniowy lub na naszych regularnych treningach.

Sprzęt do ćwiczeń zapewniamy na miejscu.
Będzie też możliwość zakupienia wachlarzy specjalnie zamówionych na te warsztaty w cenie 50 zł, zaznaczamy jednak, że dostępnych będzie tylko 12 sztuk które można nabyć podczas naszych regularnych zajęć.

wachlarz tai chi fan

Forma znana jako „Tai Chi Kung Fu Fan” to najpopularniejsza forma Tai Chi z wachlarzem jaka powstała kiedykolwiek w Chinach.

Została stworzona w 2001 roku przez Wielkiego Mistrza Li Deyina i jego zespół. Mistrz Li Deyin był nauczycielem Mistrza Jessego Tsao, który z kolei nauczył tej formy Mariusza Sroczyńskiego. Formę Wachlarza Tai Chi zaraz po stworzeniu wykorzystano powszechnie m.in. jako element promocji Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku.
Już w 2001 roku po raz pierwszy wykonano tę formę publicznie, a w prezentacji wzięło udział 2008 osób, nawiązując taką liczbą do daty igrzysk. Na tych igrzyskach zaprezentowano chińskie sztuki walki Wu Shu, w tym Tai Chi, i zaproponowano dołączenie Tai Chi do grona dyscyplin olimpijskich. Wachlarz Tai Chi od samego początku spotkał wielu entuzjastów w Chinach. Prezentowano go w całym kraju nie tylko przed i w trakcie igrzysk, ale w czasie różnych świąt i wydarzeń kulturalnych. W czasie jednej z największych prezentacji formę Wachlarza Tai Chi wykonywało jednocześnie 10 000 osób. Od tego czasu popularność tej formy ogromnie wzrosła.
Obecnie jest znana, doceniana i ćwiczona przez miliony osób w Chinach, Japonii, Australii, USA, Meksyku, Wielkiej Brytanii i Europie.

yang wachlarz tai chiForma Wachlarz Tai Chi składa się z technik opartych na charakterystycznych pozycjach Tai Chi uwzględniając poprawność ustawienia i pracy ciała, charakter poruszania się, walory artystyczne i skuteczność bojową.

Zawiera szerokie spektrum technik wywodzących się z różnych stylów Tai Chi (Yang, Chen, Wu, Sun), dawnych stylów walki stalowym wachlarzem i innymi rodzajami broni (szabla, laska, włócznia, kij), innych stylów Kung Fu (Bagua, Cha Quan, Chang Quan i td.), a także ruchów z tradycyjnego chińskiego tańca. Większość form z bronią, nawet w Tai Chi jest dość energiczna, ale forma, którą omawiamy jest skonstruowana w tak uniwersalny sposób, że można ją interpretować na różne sposoby. Może być wykonywana w elegancki i pełen wdzięku sposób jako piękny układ choreograficzny, powoli, spokojnie i ostrożnie, jako ćwiczenie prozdrowotne lub energicznie i dynamicznie w charakterze sportowym lub bojowym. Jest także świetną alternatywą dla ćwiczeń z tradycyjną bronią (miecz, szabla, włócznia), która może być odstraszająca dla niektórych osób.

tai chi kungfu fanForma wachlarz Tai Chi może być praktykowana bez względu na wiek, cele treningu, możliwości fizyczne i kondycję. Jest uniwersalna, ładna choreograficznie, elegancka i przyjemna w wykonaniu.

Powstał również do niej utwór muzyczny, który nawiązuje do ruchów, nadaje tempo, motywuje oraz poszerza walory estetyczne. Utwór ten wykorzystuje się przy nauce, pokazach i konkurencjach sportowych, jednak osoby ćwiczące tę formę jako tradycyjny trening z bronią, podchodzą do ćwiczenia przy tym utworze dość sceptycznie.
Utwór odbiera uwagę i skupienie potrzebne przy głębokim poważnym treningu.

kung fu fan

Forma Wachlarza “Tai Chi Kung Fu Fan” składa się z 52 ruchów. Podzielona jest na cztery części, każda w innym charakterze.

Pierwszą część wykonuje się powoli. Jest w niej dużo ruchów Tai Chi stylu Yang i Wu przemieszanych z ruchami Kung Fu i Bagua. Drugą i trzecią część można wykonywać bardzo dynamicznie. Mimo,że część technik się powtarza, jest tam więcej ruchów Kung Fu oraz ruchów dynamicznych ze stylu Chen Tai Chi i Bagua. Czwarta część w większości złożona jest z ruchów Tai Chi stylu Yang, znów wykonywana jest powoli i dostojnie. Forma Wachlarza Tai Chi ma zmienny charakter, ale sposób jej wykonania, tak jak pisałem wcześniej może być dowolnie interpretowany. Całą można wykonać powoli lub szybko, można też dowolnie bawić się tempem. To połączenie ruchów powolnych, szybkich, wybuchowych, z przeskokami, obrotami, kopnięciami, które odzwierciedlają różne aspekty i cechy Kung Fu i Tai Chi. To forma z wachlarzem bojowym,ale też z „wachlarzem” przeróżnych technik chińskich sztuk walki.
Aby forma zawierała cechy sztuki walki, musi być silna w swoich podstawach, czyli uwzględniać nie tylko wygląd technik, ale też strukturę ciała, motorykę, dynamikę ruchów, generowanie siły, biomechanikę. Tak jest z formą Tai Chi Kung Fu Fan. Poprawne przeniesienie zasad Tai Chi na praktykę tej formy, doprowadzi więc do jej większej efektywności w obszarze naszego zdrowia i sprawności fizycznej.

 

ZGŁOSZENIA

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.